Landsca­ping: een goede start van jouw R&D traject

Door Hidde van der Bijl 18 Mei 2021

Landscaping: een goede start van uw R&D traject

Jouw R&D-afdeling ziet potentie in een product, materiaal of afzetmarkt. Natuurlijk doen zij hier zelf onderzoek naar, maar zo’n onderzoek gebeurt lang niet altijd vanuit het perspectief van intellectueel eigendom. Een gemiste kans, waarmee je bovendien het risico loopt dat je veel tijd en moeite stopt in een project met beperkte potentie. De oplossing? Landscaping.

Octrooilandschap

Wat dit is en wat je eraan hebt, kan ik mooi uitleggen aan de hand van een onderzoek voor Waterstof Magazine. Onlangs onderzocht ik samen met collega Walter Hart wat het perspectief is voor innovatieve ondernemers op het gebied van waterstof. Dit is een groeiende industrie, die behoorlijk gesegmenteerd is. Er zijn producten (en bedrijven) die zich specifiek richten op waterstofproductie, terwijl anderen juist mikken op brandstofcellen, waterstofopslag of distributie. Elke sector ontwikkelt zich op een eigen tempo. Een octrooidatabase biedt goed inzicht in al die ontwikkelingen. Leg je die naast elkaar, dan zie je het gehele octrooilandschap; landscaping dus.

Groot potentieel

We onderzochten alle vier de sectoren en ontdekten dat innovatie op het gebied van waterstofproductie en brandstofcellen al ver gevorderd is. Er bleken al nadrukkelijke voorlopers te zijn; bedrijven en landen waarin al veel innovaties zijn vastgelegd. Deze sectoren zijn daarmee vooral interessant als je een kleine aanpassing op een al vastgelegde techniek wil bedenken. Een baanbrekend product met grote beschermingsomvang wordt een stuk lastiger.

Op het gebied van waterstofopslag en vooral op het gebied van distributie ziet die markt er echter heel anders uit. Er is veel minder intellectueel eigendom vastgelegd en echte technologische leiders ontbreken. Innovaties in deze sectoren zijn een grotere uitdaging (je moet veel meer ‘het wiel uitvinden’), maar hebben ook een groter potentieel.

Sectoren, landen, materialen

Zo biedt landscaping informatie die relevant is nog voordat je een eerste stap in de R&D zet. En die informatie kan zo breed of specifiek zijn als je zelf wilt. In dit geval vergeleken we sectoren, maar hetzelfde is mogelijk voor specifieke landen of materialen. Stel dat je bijvoorbeeld teflon platen wilt ontwikkelen, dan kan uit landscaping blijken dat je veel concurrentie krijgt als je die wilt gebruiken voor koekenpannen of schepen, maar een stuk minder in de ruimtevaart.

Meer dan Google

Landscaping is een eerste verkenning. Een manier om te ontdekken wat anderen doen, zodat je beter weet wat je zelf kan en mag doen. Maar dan wel met middelen waar niet iedereen over beschikt. Een octrooigemachtigde zal in een database altijd meer informatie vinden dan je zelf kunt googelen. Bovendien geeft het niet slechts een algemeen beeld, maar wordt echt duidelijk wat andermans rechten zijn in een markt, land of vakgebied.

Pas als je dat landschap duidelijk in kaart heeft gebracht, weet je welk richting je met jouw R&D op reis kan en welke middelen je daarvoor nodig hebt!

White paper meerwaarde octrooi

 

Over de schrijver

Na het afronden van mijn bachelor en master werktuigbouwkunde ben ik bij EP&C gaan werken, met als focus: thermische en fluïde mechanica, duurzame energie en stromingsleer. Wat mij aantrok in het...

Lees meer over Hidde >