Prioriteitsrecht. Wat is het en wat heb je er eigenlijk aan? | EP&C
Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Die harde levensles leren we al snel in het leven. Ook binnen octrooiering werkt dit zo, maar dan in het voordeel van de uitvinder. Stel, je hebt een nieuwe en inventieve uitvinding gedaan om jouw productieproces te versnellen. Je wilt voorkomen dat jouw concurrenten dit proces zomaar kopiëren, maar je hebt nog wel tijd nodig om verder onderzoek naar het proces te doen. Dan komt het prioriteitsrecht je goed van pas.
Octrooien zijn per land apart geregeld. Wil je een Japans octrooi, dan wij dat voor jou in Japan. Wil je een Amerikaans octrooi, dan geldt precies hetzelfde. Maar octrooiering is een lang proces. Of misschien weet je nog niet exact waar je een octrooiaanvraag wilt indienen. Er is eerst nog meer marktonderzoek nodig. Loop je al die tijd dan het risico dat jouw concurrent er met jouw uitvinding vandoor gaat? Dankzij het prioriteitsrecht is dit gelukkig niet zo.
Hoe werkt het?
Op het moment dat je in Nederland een octrooi aanvraagt, is de indieningsdatum van belang. We noemen dit de prioriteitsdatum. Iedereen die daarna nog met dezelfde uitvinding komt is te laat, jij was eerder. Het recht dat je hiermee verkrijgt noemen we het prioriteitsrecht. Vanaf de datum dat je het octrooi indiende heb je 12 maanden om te beslissen of je ook in andere landen wilt indienen. Anderen kunnen nu niet namaken of een patent indienen, je was immers de eerste.
Voordelen van het prioriteitsrecht.
Het mooie aan het prioriteitsrecht is dat de datum in beton gegoten is. Een voorbeeld ter illustratie. Je dient in Nederland op 1 maart 2022 een octrooi in op zelfstrikkende veters. Je doet vervolgens onderzoek naar de afzetmarkt in Amerika, spreekt mensen met gewrichtsklachten, gaat om tafel met investeerders. Daarna besluit je om op 1 oktober 2022 ook in Amerika een octrooi in te dienen. Toch wordt er, ook voor de Amerikaanse indiening, uitgegaan van 1 maart 2022.
Eens gegeven, blijft gegeven.
Komt er nu tussen 1 maart en 1 oktober iemand in Amerika ook op het gekke idee van de zelfstrikkende veters, dan maakt het niet uit dat jouw octrooi daar nog niet was ingediend. Voor de latere aanvraag wordt de toetsingsdatum voor nieuwheid en inventiviteit teruggelegd naar de datum van de Nederlandse indiening. Ook hier geldt dus een kinderlijke levensles: eens gegeven, blijft gegeven. Vanaf de prioriteitsdatum kun je rustig praten en publiceren over uw innovatie. U heeft immers prioriteitsrecht.
Het eerste jaar na indiening geef je veel waardevolle informatie. Het Octrooicentrum Nederland geeft bijvoorbeeld feedback en je krijgt de eerste inschatting van octrooibaarheid. Een belangrijk jaar waarin je goed kunt onderzoeken waaraan je jouw geld uitgeeft.
Landenkeuze kan later.
Om het prioriteitsrecht in te roepen moet je wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Een daarvan is dat je geen punt of komma meer mag veranderen aan de oorspronkelijke octrooiaanvraag. Focus dus in de eerste gesprekken met jouw octrooigemachtigde echt op de innovatie zelf. Veel bedrijven zijn al stappen verder, door te bedenken waar ze willen gaan beschermen. In het eerste jaar heb je overal bescherming. Veelal wordt de aanvraag ingediend via de NL-PCT-route. Via die route heb je na indiening ruimschoots te tijd om te besluiten waar je jouw innovatie nog meer wil beschermen.
Laat de landenkeuze dus even voor wat het is en richt je op uw uitvinding. Beschrijf jouw innovatie uitgebreid, bedenk hoe je er geld mee wil verdienen en of jouw innovatie misschien nog breder gebruikt kan worden. Jouw octrooigemachtigde doet vervolgens de rest om ervoor te zorgen dat je alle voordelen van jouw prioriteitsrecht kunt gebruiken.
Hou onze blogs in de gaten. Binnenkort lees je hier meer over 3 belangrijke voorwaarden waaraan je moet voldoen om het prioriteitsrecht in te kunnen roepen.
Wil je geen blog missen? Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief. Wil je meer weten over het prioriteitsrecht, download dan hier gratis onze whitepaper. Heb je andere vragen over octrooieren, neem dan gerust contact met me op. Op werkdagen kun je tussen 14:00 en 17:00 uur ook met mij of een van mijn collega’s chatten. De chat opent zich vanzelf als je naar www.epc.nl gaat. Wij zitten klaar om jouw vragen te beantwoorden.

Over de schrijver
Ik heb werktuigbouwkunde en materiaalkunde gestudeerd aan de Technische Universiteit Delft. In 2015 ben ik als trainee octrooigemachtigde bij EP&C begonnen en in 2021 ben ik erkend als Nederlands en...
Lees meer over Thomas >